Przychodzi ekipa na budowę i pierwsze co mówi majster:

…ależ to ktoś spartolił !!!

dobra ale jak to wykonać poprawnie?

Wszyscy popełniamy błędy, ale konsekwencje różnią się zasadniczo w zależności od sytuacji. Gdy kasjerka w Lidlu pomyli się i skasuje brokuł 3,99 zł/szt jako kapustę (1,99 zł/kg 5,17 zł/szt), zapłacisz 1,18 zł więcej.

Przez błąd projektanta hali Międzynarodowych Targów Katowickich budynek zawalił się podczas wystawy gołębi w 2006 i życie straciło 65 osób.

Błędy popełniamy wszyscy ale nie każdy błąd ma takie same konsekwencje. Szukanie i napiętnowanie winowajcy nie poprawi sytuacji. Kiedy widzę jakąś pomyłkę budowlaną staram się odpowiedzieć jak należy wykonać to poprawnie i co zrobić, aby podobny błąd nie powtórzył się.

Kosztowna naprawa cieknącej dylatacji

Przeczytałem ostatnio artykuł kolegi, który zajmuje się iniekcjami. Tym razem skutecznie uszczelnił cieknącą dylatacje ściany murowanej. Koszt około 1000zł/mb dylatacji.
http://www.inblock.com.pl/blog/93-dylatacja-w-murze-z-bloczka-betonowego

Jak uniknąć kłopotów

Przecież większość budowlańców uważa że włożenie styropianu w dylatację załatwia sprawę. No chyba, że mówimy o wersji premium, na Panie to wtedy styropian w szczelinie dylatacyjnej 2 cm + dodatkowo pianka PU taka do montażu okien 🙂

Niestety ani powyższa wersja standard, ani wersja premium nie powstrzyma naporu wody, no i mamy problem, woda przecieka do piwnicy.
Wiecie co przeszukałem internet i nie znalazłem rozwiązania… czyli jak nie ma w Google to znaczy, że albo problem nie istnieje (odpada Mateusz opisał prawdziwą sytuację), albo nie ma rozwiązania.
Z drugą tezą też się nie zgodzę, sam stosowałem pewne rozwiązania z dobrym skutkiem.

Stosowałem dwa rozwiązania w podobnych sytuacjach. Wujek Google Ci tego nie powie, o czym przeczytasz poniżej 🙂
Moje sposoby na uszczelnienie dylatacji pionowej ściany, które stosowałem i mogę w pełni zarekomendować to:
– pasek papy termozgrzewalnej
– taśma Sikadur Combiflex

Papa termozgrzewalna

Pasek z papy termozgrzewalnej o szerokości około 25-30 cm naklejony na dylatację od strony gruntu to jedno z prostszych rozwiązań, które skutecznie powstrzyma napór wody. Papa minimum klasy V60S30. Ważne jest dokładne wykonanie co w praktyce nie jest proste. Szczelne przyklejenie papy zgrzewalnej na powierzchni pionowej nie jest łatwe ponieważ papa będzie się zsuwać. Ważne jest dobre sklejenie papy z izolacją poziomą fundamentu .
Szelinę dylatacyjną należy uzupełnić wkładką poliuretanową (można włożyć szarą otulinę do rur) na wcisk, lub wypełnić pianką rozprężną aby papa miała oparcie i nie została przerwana od nacisku gruntu. Pamiętaj aby przed klejeniem papy zagruntować ścianę primerem z systemu producenta papy.
Koszt materiałów na 1mb dylatacji wynosi około 6,08 zł.
Wyliczenie:

  • sznur poliuretanowy dylatacyjny 1,50 zł/mb
  • papa dobrej jakości 4,0 mm grubości 78,41 zł/rolkę 7,5m2, metr bieżący paska papy 30 cm wynosi 78,41zł : 22,5mb = 3,48 zł/mb
  • roztwór asfaltowy do gruntowania o wydajności 0,8 kg/m2 w cenie 4,1 zł/kg, na jeden metr dylatacji potrzeba około 0,25 kg, koszt roztworu 1,1 zł/mb

Wady:

  • konieczne dokładne wykonanie, aby zapewnić szczelność

Zalety

  • powszechnie dostępne materiały
  • technologia zgrzewania znana znacznej części wykonawców
  • niska cena

Taśma gumowa

Stosowałem również inną metodę uszczelnienia dylatacji. W firmie Sika www.pol.sika.com kupisz system do uszczelnień Combiflex. W skkłd systemu wchodzi klej i gumowa taśma.

Usuń z powierzchni ściany istniejące powłoki oraz wszystkie luźne cząstki.
Podłoże musi być suche i równe. W szczelinę włóż sznur poliuretanowy lub wykorzystaj otulinę do rur.

Na ścianie połóż szpachelką warstwę kleju epoksydowego Sikadur CF Adhesive, o grubości 1-2 mm i szerokości min. 4 cm po każdej stronie szczeliny.
Przyklej elastyczną taśmę uszczelniająca Sikadur-Combiflex SG 20 M 250 o szerokości 25 cm i grubości 2 mm (są dostępne inne szerokości taśmy, ale 25 cm najlepiej się sprawdza to tego zastosowania).
dociśnij dokładnie taśmę do ściany (najlepiej za pomocą wałka), tak aby wycisnąć klej epoksydowy poza brzegi taśmy na około 5 mm.
Producent zaleca na koniec pokrycie taśmy kolejną warstwą kleju z pozostawieniem paska bez kleju w miejscu szczeliny. Dokładną instrukcję montażu znajdziesz tutaj:
Koszt materiałów na 1 mb dylatacji wynosi około 120zł.

Wyliczenie:

  • sznur poliuretanowy dylatacyjny 1,50zł/mb
  • Sikadur-Combiflex SG 20 M 250 79,78zł/mb
  • Sikadur CF Adhesive 275,18zł/6kg na jeden metr dylatacji potrzeba 0,85kg/mb czyli koszt na 1mb = 39zł

Wady:

  • materiał nie jest powszechnie dostępny
  • technologia nie jest powszechnie znana
  • wyższa cena

Zalety:

  • pewna szczelność dylatacji
  • proste nieskomplikowane wykonanie

Czy Wykonawca popełni błąd?

Może Twój Wykonawca nie wie jak poprawnie uszczelnić dylatacje. Czy błąd będzie miał konsekwencje podobne do błędu kasjerki w Lidlu, czy zdecydowanie większe?

Pokaż Wykonawcy sprawdzone rozwiązania i wybierzcie najlepsze dla Ciebie.

Napisz w komentarzu czy wpis był przydatny 🙂